Cerc misionar în parohia noastră

Viața parohiei Octombrie 27, 2012

Marți, 31 iulie, ora 17,la Biserica ”Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul”Parohia Costișa II, Protopopiatul Roznov, județul Neamț,preoții care fac parte din cercul misionar Costișa și Podoleni s-au adunat pentru a săvârși Taina Sfântului Maslu. La sfârșitul Sfintei Taine preoții slujitori și cei peste 200 de credincioși care au participat s-au rugat pentru ploaie deoarece in această zona seceta este foarte aspră.

Referatul a fost susținut de pr Dumitrache Gheorghe de la parohia Luncași -Podoleni și a a avut ca temă : Ingrijirea bolnavilor, mijloc de pastorație individuală a preotului. Acesta a evidențiat că ”prin grija acordată bolnavilor, preotul aduce lumina lui Hristos in sufletele părăsite de semeni și uitate de multe ori de apropiați”. Tot in cadrul cuvântului s-a făcut un apel ca ”acum când natura plânge din lipsa apei inaintea lui Dumnezeu să ținem cu mai mare râvna postul Adormirii Maicii Domnului”.